Minden család érintett volt

2020. January 6., Monday 06:11

Várgesztes község történelmében 1945. jan.6. napja fekete nap volt, és megemlékezésünk megtartásával az is marad, amíg falunkban ember él.

Ezekkel a gondolatokkal kezdte visszaemlékezését Gerendai Sándor csákvári esperes imáját követően vasárnap Rising Károlyné polgármester a falu első közösségi eseményén.

- 1941. óta fennálló II. világháború alatt sok megpróbáltatás, szenvedés érte az itteni lakosságot. A Vértesben lévő frontok a rettegés mellett főleg a javak, termények és állatok beszolgáltatása és súlyos élelem hiány miatt sújtotta a civil lakosságot. A megszállók politikai gőgjük páratlan gonoszságával már arra vetemedtek, hogy a hadifogolyszedés a katonákon túl a civil lakosságot is elérte. Indoklásuk őseink német származása volt. Minden várgesztesi család érintett volt: 61 főt kényszerítettek és hurcoltak el innen malenkij robotra. Minden 16-55 éves férfit. Asszonyok, gyermekek és beteg idősek maradtak a kifosztott faluban – fogalmazott a település első embere.

Pillmann József, a Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke arról szólt, hogy a Vörös Hadsereg által kiadott parancs alapján minden német származású, munkaképes személyt mozgósítani kellett, akik kötelesek voltak jelentkezni. Az un. malenkij robot a gesztesiek számára 1946 májusáig tartott. Az eltelt hónapok Bajáig meneteléssel kezdődtek, majd Temesváron és Szegeden folytatódott a gyűjtőtáborokban.

- Nem volt ez más, mint ártatlanok minden indok nélküli üldözése. Községünkben az ürügyet a lakosság német neve szolgáltatta – mondta az elnök, aki megemlékezett az I. világégés befejeződésének 101. évfordulójáról is, ami a faluból 12 áldozatot követelt.

Az áldozatok előtti tisztelgésen az önkormányzatok és a gesztesi hagyományőrzők, valamint érintett magánszemélyek helyezték el a kegyelet koszorúit, mécseseit a hősi emlékmű talapzatánál, az eseményt pedig a Német Kultúregyesület Dalkörének, valamint a kisiskolásoknak az előadása tette még emlékezetesebbé.

Az elhurcoltatásban érintett a gesztesi családok: Beck, Eck, Eigner, Grell, Hartdégen, Hauk, Hetzl, Laub, Mahli, Menoni, Mózer, Pallanek, Pillmann, Richter, Rizing, Schaffer, Schalkhammer, Schlapak, Schmiedt, Tromposch, Wachter, Vánkos, Wend, Wohl.

April

4 Pilates-találkozó - Elhalasztva

 • Időpont: Saturday 10:00
 • Helyszín: Várgesztes Faluház

18 Borverseny - Elhalasztva

 • Időpont: Saturday 16:00
 • Helyszín: Faluház

22 Színházi előadás - Elhalasztva

 • Időpont: Wednesday 19:00
 • Helyszín: Faluház

25 Foltvarrás - Elhalasztva

 • Időpont: Saturday 16:00
 • Helyszín: Faluház
May

1 Májfa állítás

 • Időpont: Friday 17:00
 • Helyszín: Várgesztes Faluház

2 Főzőverseny

 • Időpont: Saturday 13:00
 • Helyszín: Várgesztes Faluház

26 Gyereknapi akadályverseny

 • Időpont: Tuesday 14:00
 • Helyszín: Várgesztes Faluház

28 Pedagógusnap

 • Időpont: Thursday 16:00
 • Helyszín: Várgesztes Faluház
June

1 Májfadöntés

 • Időpont: Monday 17:00
 • Helyszín: Várgesztes Faluház

6 Csengőnap

 • Időpont: Saturday 15:00
 • Helyszín: Várgesztes Faluház

Értesítés

2020. March 26., Thursday 17:12

Ezúton értesítjük a lakosságot, hogy dr. Hidas János főorvos úr által felírt recepteket a közte és a kecskédi gyógyszertár közötti megállapodás alapján a vértessomlói POLGÁRŐRSÉG szállítja házhoz a veszélyhelyzet idején!

Bővebben

Erdőzár

2020. March 25., Wednesday 11:45

Az Észak-Vértesi Erdészeti Igazgatóság területén, a Várgesztesi Parkerdőben erdőgazdálkodási tevékenység miatt az érintett terület lezárásra került 2020.03.25-31. között, így ez idő alatt nem látogatható a Vár-rét és a vár környéke sem.

Bővebben

Rendkívüli felhívás!

2020. March 23., Monday 08:32

Felhívjuk a horgászok figyelmét, akik megyénk Duna szakaszán és a még üzemelő horgászvizek területein hódolnak kedvtelésüknek a mellékelt szabályokra.

Bővebben

Köszönet a támogatóknak

2020. March 22., Sunday 13:16

A Várgesztesért Közalapítvány ezúton fejezi ki köszönetét mindazoknak a magánszemélyeknek, akik személyi jövedelemadójuk 1 %-ával támogatták.

Bővebben

Címünk

Vértessomlói Közös Önkormányzati Hivatal
2824 Várgesztes, Arany János utca 47.

Elérhetőségeink

Ügyfélfogadás

 • Hétfő: 13 - 16 óráig
 • Kedd: 8 - 12 óráig
 • Csütörtök: 8 - 12 óráig

Legnépszerűbb cikkek